Parafia św. Augustyna
w Świętochłowicach - Lipinach

Trasmisja online

Msza na żywo

Ofiara na parafię

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Aktualności papieskie

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Z MIŁOŚCI DO SŁOWA - NIEDZIELA 26 WRZESIEŃ 2021 R.
25/09

ODPUST PARAFIALNY
21/08

W niedzielę 29 sierpnia obchodzić będziemy nasz Odpust Parafialny ku czci św. Augustyna. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian i gości do udziału w tej uroczystości. Suma odpustowa o godz. 12.00, zaś nieszpory odpustowe o godz. 16.00. Słowo Boże wygłosi ks. Tomasz Nowak, proboszcz Parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

PIELGRZYMKA DO ŚW. ANNY
07/08

Pielgrzymka Parafialna na Górę św. Anny, na odpust Podwyższenia Krzyża Św. odbędzie się w dniach 10 - 12 września. Koszt przejazdu w obie strony wraz z ubezpieczeniem wynosi 50 zł. Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.

WYJAZD W GÓRY
04/06

'Daj Mamie wolne!'. Wspólnota Ewangelizacji RAFAEL działająca przy naszej parafii zaprasza mężczyzn z dziećmi (lub bez dzieci) na wspólny wyjazd w góry. Wyjazd odbędzie się 27 czerwca (niedziela) w góry Beskidu Żywieckiego (Rysianka - Hala Boracza). Na Hali Boraczej odbędzie się Eucharystia i wspólne ognisko. Koszt 30 zł dorosły, 15 zł dziecko. Zapisy kończą się w poniedziałek 21 czerwca.

Daj Mamie wolne (1)

 www.werafael.pl

BOŻE CIAŁO 2021
30/05

Procesja BOŻEGO  CIAŁA  ulicami Lipin

czwartek 3 czerwca 2021 r.

procesja wyrusza ok. godz. 8.45 po Mszy Św. sprawowanej o godz. 8.oo

 

 

 

 

 

Trasa

 

Ołtarz

 

 

1.

Z placu kościelnego na ul. dra Bukowego

I

Róg  Bukowego – Barlickiego

 
 

2.

Ul. Barlickiego, Rudzką na ul. Świdra w stronę ul. Oświęcimskiej

II

Róg  Świdra – Oświęcimskiej

 
 

3.

Ul. Oświęcimską, Barlickiego przez Plac Słowiański, przejście przez ul. Chorzowską na ul. Sądową, dalej przez ul. Wallisa, ul. ks. Michalskiego do ul. Imieli

III

Róg ks. Michalskiego – Imieli

 

 

4.

Ul. Imieli w ul. Moniuszki do ul. Pieczki 11

IV

Pieczki 11

 

 

5.

Zakończenie procesji przy ul. Pieczki 11

Po procesji Msza św.
przy ostatnim ołtarzu
 
 

 

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
03/04

Nadzieja, której źródłem jest fakt pustego grobu,

od blisko dwóch tysięcy lat jest dla wielu ludzi oparciem w wierze i siłą w czynieniu dobra.

Łącząc się z Wami w przeżywaniu Świąt Wielkanocnych,

życzymy, aby wiara w MOC ZMARWYCHWSTAŁEGO CHRYSTUSA 

wzbudzała w Was nieustanne pragnienie nowego życia

i napełniała Was obfitością Jego darów.

ks. Mariusz i ks. Jacek

WAŻNE INFORMACJE !!! LITURGIA W WIELKIM TYGODNIU I PODCZAS WIELKANOCY
27/03

  • W świetle obowiązujących przepisów państwowych  w naszym kościele jednorazowo podczas liturgii może uczestniczyć 48 osób (1 osoba / 20 m2). Prosimy aby w pierwszej kolejności umożliwić uczestnictwo we Mszy św. wewnątrz kościoła rodzinom w intencji, których sprawowana jest Eucharystia.
  • Po wyczerpaniu aktualnego limitu miejsc (48) nie będzie możliwości wejścia do kościoła!
  • Przed głównym wejściem do kościoła jest nagłośnienie, które umożliwia uczestnictwo we Mszy św. na zewnątrz, przy zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego.
  • Nadal aktualna jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św., dlatego w aktualnej sytuacji serdecznie zachęcamy wiernych do duchowej łączności, szczególnie za pośrednictwem transmisji internetowych z naszego kościoła na kanale YouTube (adres na stronie internetowej parafii)
  • Na czas Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkanocnych wprowadzamy dodatkowe celebracje o których więcej w ogłoszeniach.
  • Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa: wszyscy przebywający w kościele zobowiązani są do noszenia maseczek zakrywających usta i nos,  zachowujemy rozsądne odstępy (przepis mówi o 1,5 m), zaś do komunii w pierwszej kolejności  przystępują osoby przyjmujące Ciało Pańskie na rękę, a następnie osoby przyjmujące komunię do ust. 

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego
26/03

 

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

 pobierz plik do wydruku błogosławieństwo stołu rodzinnego Wielkanoc 

 

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

 

     Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
     

     Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
     

     Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (1 Tes 5, 16-18) Zawsze się radujcie:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.


     Albo (Mt 6, 31 ab.32b-33): Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? 

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.


     Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.


     Wszyscy:

Amen.


     Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja


     Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

     Przewodniczący: 

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeśnam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które
wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 

     Wszyscy:

Amen.

 

TRANSMISJA ONLINE
28/11

Zapraszamy do udziału w transmisji online z naszego kościoła https://www.youtube.com/channel/UCzQ5JWSqzLIjztfmzKdtuPQ/live 

O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ
25/03

O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH
W SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ

 

Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 960 przedstawia naukę Kościoła o konieczności spowiedzi: „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami”.

 

Kościół wskazuje taki sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkichw wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się. Jest nim wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się. Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. Nauka ta opiera się na orzeczeniu Soboru Trydenckiego, który w nauce o sakramencie pokuty uczy o skrusze, czyli o żalu doskonałym: „…chociaż zdarza się, iż skrucha ta jest niekiedy dzięki miłości doskonała i pojednuje z Bogiem zanim jeszcze sakrament zostanie przyjęty, niemniej jednak pojednania tego nie należy przypisywać samej skrusze bez zawartego w niej pragnienia sakramentu” .

 

Nauka ta należy do Tradycji Kościoła. Nie umniejsza ona w żaden sposób wagi sakramentu pokuty. Wręcz przeciwnie, pokazuje jego wartość: do otrzymania przebaczenia wszystkich grzechów w takiej wyjątkowej sytuacji potrzebny jest nie tylko żal doskonały, ale też pragnienie spowiedzi. W przyszłości wyrazi się ono ostatecznie w czynie: w akcie spowiedzi, gdy miną nieusuwalne przeszkody. Przy przypomnieniu tej ostatniej zasady, kierującej uwagę ku przyszłej
spowiedzi, należy pamiętać, że osoba żałująca za swoje grzechy i pragnąca spowiedzi już teraz otrzymuje przebaczenie – „takie samo” (nie ma innego) jak w spowiedzi, czyli otrzymuje łaskę uświęcającą. Może zatem przyjmować Komunię świętą (w sposób
sakramentalny lub duchowy).

 

Co do zachowania zwykłych warunków spowiedzi wypada przypomnieć, że szczery i doskonały żal za grzechy zakłada realizację wszystkich pozostałych warunków: rachunku sumienia, postanowienia poprawy, zadośćuczynienia.

Ponieważ ten ostatni nie wiąże się w tym przypadku z obligatoryjną pokutą nakładaną przez spowiednika, to można zakładać, że dobrowolna pokuta będzie owocna, ale jej kształt pozostaje w gestii osoby jednającej się z Bogiem.

Linki

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.